Pod Diablakiem OnLine
Pismo Mieszkańców i Sympatyków Ziemi Babiogórskiej

| Wirtualna Zawoja | Czytelnia | Szukaj | Poczta |pokaż spis treści
NR 4/1999:
Szlak kardynała Wojtyły

Mieszkańcy Zawoi i Skawicy postanowili upamiętnić trasę ostatniej wycieczki w góry ks. kardynała Karola Wojtyły przed jego wyborem na papieża. Wycieczki odnotowanej w "Kalendarium życia Karola Wojtyły", kronice parafii w Zawoi Centrum i - jak się okazuje - w pamięci Ojca Świętego, który nie zapomniał swojej deszczowej wyprawy w Pasmo Policy i wspominał ją m.in. podczas spotkania z grupą polskich kapłanów, w którym uczestniczył proboszcz skawickiej parafii ks. Józef Bafia.

9 września 1978 roku do drzwi zawojskiej plebani zapukał niespodziewany gość. Była już godzina 17, gdy kończący swoją górską wędrówkę na Krowiarkach kardynał Wojtyła zjechał czekającym na niego samochodem do centrum wsi, by odpocząć i odwiedzić ks. proboszcza Władysława Wądrzyka. Serdecznie powitany i ugoszczony wspominał swój niedawny pobyt na konklawe, które wybrało nowego papieża Jana Pawła I. Nie wiedział jeszcze wtedy, że przyjazd do Zawoi był jego ostatnią prywatną wycieczką w góry. Nie mógł przypuszczać, że już za ok. 5 tygodni to on właśnie zostanie Biskupem Rzymu i na lata pożegna swoje ulubione babiogórskie i tatrzańskie szlaki.

Kardynał Wojtyła dobrze znał otuloną trzema pasmami gór - Babiogórskim, Jałowieckim i Policy - Zawoję. Przyjeżdżał tam już wcześniej z przyjaciółmi, grupami młodzieży studenckiej, wędrował na nartach, poznawał turystyczne szlaki, odpoczywał. Lubił też odwiedzać spędzającego w Zawoi przez 20 lat co najmniej jeden miesiąc swoich wakacji ks. prof. Mariana Jaworskiego, wykładowcę Wydziału Teologicznego w Krakowie, późniejszego rektora Papieskiej Akademii Teologicznej pełniącego obecnie funkcję biskupa metropolii lwowskiej.

Dla upamiętnienia pobytów kardynała Wojtyły w Zawoi mieszkańcy tej gminy postanowili spopularyzować trasę jego ostatniej wycieczki w góry. Oznakowany kierunkowskazami i znakami koloru biało-żółtego Szlak ks. kardynała Wojtyły wiedzie najpierw niebieskim, a później czerwonym szlakiem PTTK. Zaczyna się w Skawicy Sołtystwo (w centrum tej wsi) i prowadzi przez Skawicę-Suchą Górę do schroniska na Hali Krupowej i dalej przez Halę Śmietanową do Przełęczy Lipnickiej zwanej popularnie Krowiarkami.

Na początku i końcu trasy zamontowano rzeźbione tablice pamiątkowe nawiązujące swym kształtem do herbu kardynała Wojtyły. Wykonał je specjalizujący się w rzeźbie sakralnej Krzysztof Madoń z Suchej Beskidzkiej, a sfinansowane zostały ze środków rady sołeckiej w Skawicy i rady sołeckiej w Zawoi Górnej. Przed umieszczeniem ich na szlaku tablice zostały poświęcone w tamtejszych kościołach.

Uroczystość otwarcia szlaku połączono z organizowanym przez ośrodek kultury w Zawoi a finansowanym przez tamtejszy urząd gminy i parafię w Zawoi Centrum młodzieżowy rajd turystyczny. Mimo panującej 1 czerwca deszczowej pogody na udział w wyprawie zdecydowało się 150 osób z Zawoi, Skawicy, Radomska i Krakowa. Na wspólną wycieczkę z młodzieżą, nauczycielami, katechetami i pracownikami ośrodka kultury wybrali się także przewodniczący Rady Gminy Zawoja Jerzy Pająk i zastępca wójta Franciszek Klimasara. Swoją pomocą służyli niezawodni ratownicy suskiej sekcji organizacyjnej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na powitanie wędrujących drużyn wyszli także pracownicy Babiogórskiego Parku Narodowego.

Rozpoczęcie trwającej ponad 5 godzin wędrówki poprzedziło odsłonięcie skawickiej tablicy pamiątkowej, którego wspólnie dokonali starosta suski Andrzej Pająk i wójt Zawoi Marek Listwan. Rajd zakończył wspólny gorący posiłek, rozdanie drużynom dyplomów i regionalnych wydawnictw. Uczestniczący w wycieczce księża poprowadzili także krótkie nabożeństwo czerwcowe i wspólną modlitwę w intencji przyjeżdżającego do swej ojczyzny papieża.

(dag)


Zobacz także: www.turystyka.zawoja.pl/szlak_pap.html
Do góry
"Wirtualna Zawoja"
Ostatnia aktualizacja: 28.07.2001r.
webmaster