Pod Diablakiem OnLine
Pismo Mieszkańców i Sympatyków Ziemi Babiogórskiej

| Wirtualna Zawoja | Czytelnia | Szukaj | Poczta |pokaż spis treści
NR 6/2003:
Bawili działaczy
wiejskich i nowożeńców

Nie zawsze wiadomo, kiedy i gdzie można pojechać, żeby pokazać nasz babiogórski folklor. Czasami wystarczy łut szczęścia poparty spotkaniem z ciekawym człowiekiem, aby znaleźć się na interesującej imprezie daleko od Zawoi.

Juzyna na warszawskiej starówce

Tak też było z wyjazdem grupy młodzieży z Zespołu Regionalnego "Juzyna" (w składzie Joanna Bucka, Edyta Harańczyk, Regina Kudzia, Michał Szpak, Dorota Zając; kapela: Tomasz Guzik, Łukasz Kozina i Andrzej Stanaszek) do Jachranki na Drugie Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. Wyjazd ten możliwy był dzięki zaangażowaniu dyrektora Zespołu Szkół w Zawoi Wilcznej pana Krzysztofa Jordanka oraz pana Krzysztofa Margola, prezesa Nidzickiej Fundacji Rozwoju "Nida", który przebywając gościnnie w Zawoi Wilcznej, słyszał granie i śpiewanie górali z Juzyny. Tak mu się to spodobało, że zaprosił grupę młodzieży z zespołu do uatrakcyjnienia spotkania działaczy wiejskich w Jachrance nad Zalewem Zegrzyńskim. Wyjazd w kierunku Warszawy stał się także atrakcyjny z powodu góralskiego ślubu naszego ziomka z dziewczyną z Mazowsza. Ślub miał się odbyć na Starym Mieście w Warszawie, a pan młody zamiast eleganckiego garnituru postanowił poprowadzić wybrankę swego serca do ołtarza w pięknym babiogórskim stroju regionalnym. Droga do Jachranki była daleka, ale humory wszystkim dopisywały, tak młodzieży, jak i opiekunom oraz bardzo towarzyskiemu kierowcy busa. Na miejscu okazało się, że szkolący się aktywiści społeczności lokalnych bardzo polubili nasz babiogórski folklor. Zespół otrzymał wiele zaproszeń i propozycji występów w różnych częściach Polski. Dziewczyny i chłopcy byli bardzo zadowoleni, że przywiozą swoim koleżankom i kolegom z zespołu dobre wieści dotyczące możliwości nowych wyjazdów i nawiązania kontaktów z innymi zespołami. Rzadko się zdarza, żeby babiogórskie śpiewanie i granie słychać było opodal Zamku Królewskiego i Kolumny Zygmunta w Warszawie. Ale jakżesz było nie zaśpiewać chłopakowi z Zawoi w tak ważnym dniu dla niego i jego wybranki. Zarówno goście, jak i mieszkańcy Starego Miasta oraz turyści z ciekawością przyglądali się góralom spod Babiej Góry i słuchali - trochę zaskoczeni - regionalnego śpiewania. Była to wielka niespodzianka dla panny młodej. Jeszcze raz się okazało, że młodzież z Juzyny może rozsławiać babiogórski folklor nie tylko na przeglądach zespołów folklorystycznych, ale może to robić także przy różnych innych okazjach, nawet tak znaczących, jak ogólnopolskie dyskutowanie o aktywności społeczności lokalnych.

HBN


Nagroda dla Juzyny

4 czerwca 2003 roku w Sali Rycerskiej suskiego zamku zespół Juzyna odebrał nagrodę Starosty Suskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Nagroda ta została przyznana po raz pierwszy w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury i dziedzictwa kulturowego.

Do góry
"Wirtualna Zawoja"
Ostatnia aktualizacja: 05.07.2003r.
webmaster